Wellness, a jakość snu

W dobie rosnącej popularności, jaką cieszy się w Polsce wellness i zdrowy tryb życia bardzo dużo mówi się o korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diecie. Nadal jednak dość rzadko pojawia się temat dotyczący wpływu jakości snu na zdrowie i samopoczucie ludzi.

Dlaczego sen jest tak ważny?

W czasie snu następuje regeneracja całego organizmu, a w szczególności mózgu. Permanentnie niewyspani ludzie są zmęczeni, pozbawieni energii i częściej chorują, co oczywiście nie jest korzystne z punktu widzenia wellness. Długi brak snu może doprowadzić do halucynacji, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Jak zadbać o jakość snu?

Prawidłowy sen, który pozwoli na efektywną regenerację organizmu, powinien być odpowiednio długi. Ważne jest także to, by człowiek spał w komfortowych warunkach, a sen nie został zakłócony przez żadne czynniki zewnętrzne.

Duże znaczenie ma odpowiednie przygotowanie sypialni. Przede wszystkim nie powinno do niej docierać żadne oświetlenie, w tym nie tylko promienie słońca, ale także i np. światło z pobliskiej latarni. Wskazane jest więc zainwestowanie w rolety lub zasłony nieprzepuszczające światła. Ponadto w sypialni temperatura powinna wynosić około 18 stopni Celsjusza. Przed pójściem spać nie należy zaś spożywać posiłków, a tym bardziej pić kawy.