Czym jest SPA?

Salon masażu? Miejsce relaksu i odnowy biologicznej? Ośrodek wypoczynkowy? Ekskluzywny hotel? Słowa SPA kojarzyć się może z wieloma rzeczami. Warto więc wiedzieć, co naprawdę ono oznacza.

Skąd pochodzi nazwa SPA?

Pochodzenie nazwy SPA nie jest do końca jasne. Część historyków twierdzi, że pochodzi ona od antycznego miasta o nazwie Spa, które znajduje się na terytorium współczesnej Belgii. W starożytnym Imperium Rzymskim miało to być miejsce słynące z ośrodków wypoczynkowych. Inni dowodzą jednak, że SPA to skrót od łacińskiego zdania Sanus Per Aquam, które tłumaczy się jako zdrowie uzyskane przez wodę.

Pewne jest to, że słowo SPA ma długą historię i przez wieki było określeniem stosowanym wobec uzdrowisk, które korzystały z wód termalnych w celach leczniczych.

Czym jest SPA?

Współcześnie określenie SPA ma szerokie znaczenie. Używa się go głównie w odniesieniu do zabiegów pielęgnacyjnych, których celem jest zadbanie o zdrowie, wygląd oraz dobre samopoczucie. Do zabiegów SPA zaliczyć można np. saunę, krioterapię, masaże i kąpiele.

Tak naprawdę jednak obecnie można wyróżnić wręcz nieskończoną liczbę rodzajów i podrodzajów zabiegów SPA. Przykładowo masaże mogą opierać się na użyciu różnych środków i specyfików, np. kremów, czy też gorących kamieni.

Gdzie oferowane są zabiegi SPA?

SPA kojarzy się głównie z ośrodkami turystycznymi, a w szczególności z ekskluzywnymi hotelami, które zlokalizowane są np. nad morzem. Tak naprawdę jednak z zabiegów SPA można korzystać niemal wszędzie, a w praktycznie każdym większym mieście można znaleźć salony kosmetyczne, które oferują zabiegi tego typu.

Jeśli jednak chce się cieszyć z najwyższej jakości zabiegów SPA, to należy korzystać z salonów, które mają do tego odpowiednie narządza, a także personel. Wśród specjalistów zajmujących się SPA można wymienić bowiem nie tylko masażystów, ale także kosmetologów, kosmetyków, fryzjerów, czy dermatologów. Coraz częściej ośrodki specjalizujące się w zabiegach SPA zatrudniają także dietetyków, a nawet animatorów, którzy mają umilać czas osobom poddawanym zabiegom.

Posted in SPA