Na czym polega dieta wellness?

Ludzie praktykujący wellness stosują przeróżne diety. Wszyscy jednak przy ustalaniu jadłospisu kierują się pewnymi uniwersalnymi wskazówkami. Jaka więc dieta jest zgodna z zasadami przyjmowanymi przez wellness i czy łatwo je wprowadzić w życie?

Czym jest dieta wellness?

Dieta wellness przyjmuje charter ogólnych zasad żywieniowych. Zakładają one spożycie dużej ilości produktów pełnoziarnistych i zwrócenie uwagi na to, by spożywać żywność o niskim indeksie glikemicznym. Dieta wellness nakazuje także sprawdzanie ilość kalorii spożytych w ciągu dnia. Ponadto ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości witamin oraz białka, tłuszczów i węglowodanów w odpowiednich proporcjach.

Każdy posiłek powinien zostać spożyty powoli, a jego objętość nie powinna być zbyt duża. Zaleca się jedzenie kilku posiłków dziennie o podobnej wielkości. Wellness zwraca też uwagę na spożycie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie. Powinna to być czysta woda, soki, lub np. zielona herbata.

W porównaniu do innych diet, dieta wellness nie jest więc zbyt restrykcyjna. W praktyce znaczenie ma to tylko to, aby każdy posiłek był odpowiednio zbilansowany. Dzięki temu dieta wellness jest bardzo uniwersalna, a korzystać z niej może praktycznie każdy zdrowy człowiek. Można ją także łączyć z innymi dietami. Prostota diety i zgodnej z zasadami wellness sprawia też, że łatwo ją zastosować. Celem wellness jest bowiem nie tylko dobry stan zdrowia, ale także czerpanie radości i przyjemności z życia. Zbyt restrykcyjna dieta może zaś kiepsko działać na ludzkie samopoczucie.

Czego nie wolno jeść przy diecie wellness?

Dieta wellness nie zakłada, że jakichś produktów nie wolno nigdy spożywać. Zaleca jednak umiar i ograniczenie w przypadku artykułów spożywczych, które mogą mieć negatywny wpływ na ludzki organizm. Wśród niezalecanych produktów znajdują się te o wysokiej zawartości soli i cukru oraz alkohol.