Czym różni się SPA od wellness?

SPA i wellness to terminy używane zamiennie. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tak naprawdę dotyczą one co innego. Czym więc jest SPA i wellness i jakie są między nimi różnice?

Czym jest SPA, a czym wellness?

SPA to miejsce zabiegów, które mają na celu przede wszystkim relaks i zadbanie o wygląd skóry i ogólny stan zdrowia. Wellness to z kolei styl życia, którego celem jest osiągnięcie stanu szczęścia i dobrej kondycji.

O ile SPA koncertuje się wyłącznie na zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych, o tyle wellness obejmuje jeszcze zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. W szerszym kontekście wellness to nawet filozofia, która jest zbiorem zasad, jakimi warto kierować się w życiu. Innymi słowy, celem SPA jest głównie zadbanie o swoje ciało, podczas gdy wellness swym zasięgiem obejmuje jeszcze troskę o psychikę człowieka. Kolejna różnica polega na tym, że ze SPA korzysta się od czasu do czasu, a wellness powinno się praktykować cały czas.

Poniekąd można więc powiedzieć, że SPA to jeden z elementów składających się na wellness. Nie jest to jednak reguła, ponieważ można prowadzić życie zgodne z zasadami wellness bez odwiedzania ośrodków typu SPA.

Posted in SPA