Filozofia wellness

Współcześnie wellness kojarzy się przede wszystkim z relaksem w wyspecjalizowanych ośrodkach. Warto jednak wiedzieć, że pod tym terminem kryje się również swoisty nurt filozoficzny, który został wymyślony przez Dr H. Dunna w połowie poprzedniego stulecia. Jakie są więc założenia filozofii wellness?

Na czym polega filozofia wellness?

W latach 60’ ubiegłego wieku Dr. H. Dunn z USA szukał koncepcji, która w prosty sposób zapewni szczęście oraz poczucie dobrobytu każdemu człowiekowi. Tak właśnie powstała filozofia życia wellness.

Jej najważniejszym założeniem, jest to, że kluczem do szczęścia jest harmonia pomiędzy duchem, ciałem i umysłem. Równowaga pomiędzy nimi ma sprawić, że człowiek zyska dobre samopoczucie i będzie pełen energii.

Ja uzyskać stan harmonii?

Uzyskanie stanu harmonii wedle filozofii wellness wymaga połączenia kilku rodzajów aktywności. Zalicza się do nich zdrowa dieta, ograniczenie stresu, regularna aktywność fizyczna, przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz troska o swoje ciała i relacje z innymi ludźmi. Można więc powiedzieć, że filozofia życia wellness w dużej mierze opiera się na słynnym przysłowiu „w zdrowym ciele, zdrowych duch”.

Filozofię życia wellness wyróżnia brak restrykcyjnych wymogów. To od danej osoby zależy, jaką dietę uzna za zdrową, z których zabiegów pielęgnacyjnych będzie korzystać i jaką aktywność fizyczną zechce praktykować. Kluczowe jest tylko to, aby dążyć do dobrego stanu zdrowia oraz szczęścia.

Jak prezentuje się wellness na tle innych filozofii?

Filozofia życia wellness pod pewnymi względami jest podobna do innych nurtów filozoficznych. Zbieżność tą można zaobserwować np. pomiędzy wellness a filozofią jogi. W obu tych przypadkach osiągnięcie harmonii pomiędzy duchem, ciałem i umysłem są traktowane priorytetowo. Często też osoby żyjące zgodnie z filozofią wellness praktykują właśnie jogę.

Wellness to także droga do osiągnięcia szczęścia i przyjemności. Można więc stwierdzić, że filozofia wellness czerpie inspiracje również z hedonizmu.

Jak osiąga się spokój ducha i umysłu według filozofii wellness?

Wedle filozofii wellness środki, które zapewniają zdrowie i dobrą kondycję fizyczną gwarantują także dobrostan umysłu i ducha. Człowiek, który regularnie ćwiczy, dba o swoje ciało i zdrowo się odżywia ma więc także cieszyć się spokojem. Aktywność fizyczna wydziela przecież hormony szczęścia, a zadbane ciało sprawia, że dana osoba staje się bardziej pewna siebie. W konsekwencji dany człowiek lepiej radzi sobie z problemami i jest bardziej pozytywnie nastawiony wobec otaczającego go świata.

Skąd popularność wellness w XX i XXI wieku?

Wiele nurtów filozoficznych zostało wymyślonych w starożytności. Pod tym względem filozofia wellness jest zaś bardzo młoda. Wellness obejmuje troskę o czystość umysłu, harmonię i spokój ducha tak jak wiele innych filozofii.

W porównaniu jednak do innych nurtów filozoficznych wellness bardzo mocno koncentruje się na trosce o własne ciało. W ostatnich kilkudziesięciu latach to właśnie dobry i zdrowy wygląd stał się najważniejszy w społeczeństwach na całym świecie. Stąd też rosnąca popularność filozofii wellness, która jest tak mocno zbieżna z potrzebami współczesnych ludzi.