Jedną z żelaznych zasad przyświecających wellness jest regularne uprawianie aktywności fizycznej. Do wyboru ma się przeróżne dyscypliny sportowe, jednak niektóre z nich są lepiej dopasowane do stylu życia zgodnego z wellness. Jaka więc aktywność fizyczna jest najlepsza w przypadku osób żyjących zgodnie z zasadami wellness?
Jaka aktywność fizyczna nie jest zgodna z wellness?
Z zasady wellness nie nakłada dużych ograniczeń na człowieka, ponieważ ma on robić to, co jest dla niego przyjemne. Jednocześnie jednak pewne formy aktywności mogą być niewskazane, jeśli są:
- Źródłem stresu – uprawianie np. sportów ekstremalnych jest stresującym zajęciem. Wellness zakłada zaś unikanie nerwowych sytuacji.
- Nastawione na rywalizację – dyscypliny sportu, w których kluczowe znaczenie ma rywalizacja, np. sztuki walki nie są zgodne z zasadami wellness, ponieważ także wzmagają stres.
- Kontuzjogenne – urazy i poważne kontuzje negatywnie wpływają na zdrowie i ludzkie samopoczucie. Wellness zakłada więc unikanie takich aktywności jak np. wspinaczka wysokogórska.
- Wyczerpujące – dyscypliny, które wiążą się z ogromnym wydatkiem energetycznym, mogą źle wpływać na ludzki organizm i samopoczucie. Chcąc żyć w zgodzie z wellness, nie powinno się więc np. uczęszczać na maratony.
Trzeba przy tym zauważyć, że powyższe wytyczne mają dość ogólny charakter. W ostatnim czasie obserwuje się nawet wzrost liczby zwolenników tzw. ekstremalnego wellness-u, którzy praktykują wellness, a jednocześnie uprawiają sporty ekstremalne.
Jakie dyscypliny sportowe są zbieżne z zasadami wellness?
Żyjąc w zgodzie z zasadami wellness, powinno uprawiać się aktywność fizyczną, która umożliwia swobodne dostosowywanie intensywności ćwiczeń do swoich możliwości. Zalecane jest tu np. pływanie, fitness, gimnastyka czy też siłownia. Dobrze sprawdza się także aktywność, która nie koniecznie jest związana ze sportem. Może to być taniec towarzyski lub joga. Kluczowe znacznie ma to, aby aktywność fizyczna sprawiała przyjemność i była wykonywana regularnie.
Aktywność fizyczna nie powinna jednak przyjmować wyłącznie ćwiczeń wykonywanych w określonych ramach czasowych. Wellness zaleca to, aby człowiek ruszał się przy każdej możliwej okazji. Wskazane jest więc to, aby do pracy dojeżdżać rowerem, a nie samochodem. Każda forma odpoczynku także powinna wiązać się z aktywnością fizyczną. Zamiast spędzać popołudnia przed telewizorem, lepiej jest więc udać się na spacer. Powinno się także unikać wind, a za to korzystać ze schodów.
Obecnie coraz więcej ludzi korzysta z tzw. aplikacji wellness walking, które liczą liczbę wykonanych kroków w ciągu jednego dnia. Zaleca się, aby wykonać ich co najmniej 7 000.