Każdy z nas ma swój gust – dotyczy to nie tylko jedzenia ale i atmosfery. Niektórzy, poszukując miejsca które warto odwiedzić w celach kulinarnych celują w wykwintntne, wyszukane dania, inni chcą po prostu zabić głód. Jedni chcą spędzić czas w towarzystwie znajomych w niekrępującej atmosferze, drudzy chcą poczuć ducha wyższych sfer. Jak zatem odpowiednio dobrać lokal gastronomiczny?
[IMAGE=bpWW8XdnvehU.jpg]
Bar mleczny
[IMAGE=bt1qf5cBgqpK.jpg]
Bary mleczne to wciąż popularne w Polsce małe lokale gastronomiczne, gdzie za bardzo przystępną cenę oferowane są różnorakie dania, głównie naszej rodzimej kuchni. Nierzadko są to przedsiębiorstwa rodzinne, dlatego mimo zazwyczaj nienajwiększego budżetu właściciele i obsługa dbają o dobrą opinię i bardzo szanują klientów. W większości przypadków we wnętrzu takiego baru nie znajdziemy wykwintnych dekoracji czy grającej muzyki, a kilka prostych stolików i krzeseł.
[IMAGE=bmO60gczTjGz.jpg]
W menu znajdziemy placki ziemniaczane, pierogi czy różnego rodzaju zupy, a ceny utrzymują się raczej w granicach kilku złotych za porcję. Mimo tego, bary mleczne to nie tylko propozycja dla najuboższych czy coś, co powinniśmy rozważać jako ostatnią możliwość. Są wręcz doskonałym rozwiązaniem, gdy zabiegani nie mamy czasu przygotować własnego obiadu, lub gdy odczuwamy głód znajdując się w obcym mieście. Jedzenie jest tu zazwyczaj tanie, podawane szybko, a co najważniejsze – smaczne.
Karczma
Nazwa karczma, czy też zajazd, wywodzi się jeszcze ze średniowiecza, kiedy to oznaczała “dom, w którmy można coś zjeść.” Taką też formę karczmy zachowały do dziś – znajdują się zazwyczaj na terenach wsi i mniejszych miast, w starszych budynkach, a i ich właściciele często starają się nadać miejscu staropolskiego klimatu. Dość często zdarza się, że karczmy oferują pokoje gościnne, w których klienci za dodatkową opłatą mogą spęðzić noc.
jak napisano wcześniej, właściciele karczm często starają się dodać swoim przybytkom staropolski, lokalny charakter, czego uświadczymy chociażby patrząc na wystrój wnętrz, a nawet na nazwy dań w menu. Serwowane są zazwyczaj dania kuchni polskiej oraz regionalnej, a ceny wynoszą od kilkunastu do klikudziesięciu złotych za porcję.
Bufet Szwedzki
Do niedawna tego typu lokale gastronomiczne można było spotkać przede wszystkim w hotelach czy jako dodatkową opcję w restauracjach, lecz coraz więcej prywatnych przedsiębiorców decyduje się na taką formę działalności. Jest to miejsce cechujące się zazwyczaj niezobowiązującą atmosferą i średnio wygórowanymi cenami.
Bufet Szwedzki zdecydowanie wyróżnia się na tle innych rodzai lokali gastronomicznych. Ma jasno określone menu, a dania leżą przygotowane na stole. Klient płaci za wstęp (rzadziej zdarza się, że płaci za określoną ilość czasu) po czym zupełnie za darmo samodzielnie wybiera sobie ze stołu interesujące go dania.
Renomowana Restauracja
Renomowane restauracje, przede wszystkim te z gwiazką Michelin to zdecydowanie najdroższa propozycja. Dania są tu często podawane w iście ekstrawagancki sposób (np. na kamieniu lawowym) a ich cena niejednego przyprawiłaby o zawrót głowy. W przypadku wielu z nich, aby zjeść należy wcześniej zarezerwować stół, a w jeszcze innych mile widziany jest odpowiedni dresscode (np. garnitur i pasujące obuwie)
Ceny wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, a atmosfera jest o wiele bardziej formalna. Jest to jednak dobra propozycja dla tych, którzy chcieliby czasem spróbować czegoś nowego, lub na ważne spotkania firmowe. Kto wie, może jakaś zakochana para szukająca lokalu na wesele też znajdzie tu coś, co będzie wspominać przez lata?